TPD na Podkarpaciu podsumowało ostatnie 4 lata działalności.
17 maja odbył się zjazd Delegatów Oddziału Regionalnego TPD w Rzeszowie, który skupia 10 zarządów terenowych i 64 koła w których działa 3546 członków. Członkowie Towarzystwa podsumowali działalność prowadzoną przez ostatnie 4 lata (2019-2022), które były jednymi z najtrudniejszych lat w działalności naszego stowarzyszenia. Choć początek czyli rok 2019 przeżyliśmy bardzo uroczyście ze względu na jubileusz 100-lecia TPD to następne lata dostarczyły nam mnóstwo trudności i nowych wyzwań. Rok 2020 był szczególnym rokiem w ponad 100 letniej historii działalności Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Epidemia koronawirusa wywołującego chorobę Covid-19 doprowadziła do drastycznych zmian w życiu dzieci i ich rodzin. Nasi podopieczni zostali na długie miesiące zamknięci w domach, często problemem, szczególnie w pierwszej połowie roku, był udział w zajęciach online ze względu na braki sprzętowe czy problemy techniczne. Zmniejszyły się przychody rodzin, a wiele osób straciło pracę lub ich firmy zostały zamknięte przez obostrzenia ogłaszane przez rząd. Kolejnym problemem stał się dostęp do świadczeń medycznych, a dla dzieci niepełnosprawnych do rehabilitacji i wszelkiego rodzaju zajęć usprawniających. Mimo tych przeciwności członkowie TPD jak już wielokrotnie w historii Towarzystwa Przyjaciół Dzieci wykazali się pomysłowością, zaradnością i umiejętnością organizacji pomocy dla wszystkich potrzebujących.
Rok 2022 ze względu na wybuch pełnoskalowej wojny na Ukrainie, spowodował całkowitą zmianę planów, zamierzeń i działań podejmowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Przemyśl stał się centrum pomocy humanitarnej dla uciekających z Ukrainy uchodźców w szczególności kobiet z dziećmi. Oczywiście działacze TPD również włączyli się w pomoc angażując i inicjując różnego rodzaju akcje i przedsięwzięcia.
Wymiernym efektem prowadzonej w latach 2019-2022 działalności przez wszystkie koła i odziały TPD na Podkarpaciu jest udzielenie pomocy rzeczowej dla 1.928 dzieci, pomocy finansowej dla 216 dzieci, pomocy okazjonalnej (paczki, upominki itp.) dla ponad 2200 dzieci i dofinasowanie żywienia dla ponad 2000 dzieci. Udało się nam również zorganizować wypoczynek letni i zimowy dla 10.829 uczestników oraz przygotować wiele spotkań, imprez i przedsięwzięć dla dzieci, młodzieży i rodzin.
Spotkanie było też okazją do odznaczenia osób, które od wielu lat angażują się w pracę na rzecz dzieci, rodzin i osób niepełnosprawnych.
Odznakę “Przyjaciela Dziecka” nadaną przez Podkarpacki Odział Regionalny TPD w Rzeszowie, za wkład pracy społecznej w dziedzinie wychowania i opieki nad dzieckiem otrzymali:
- Renata Targ – Prezes Zarządu PSS „Społem” w Jarosławiu, która wspiera działalność Środowiskowego Ogniska Wychowawczego TPD w Jarosławiu.
- Barbara Makulińska-Dec – długoletni członek TPD, kierownik kolonii organizowanych przez TPD w Krośnie i TPD w Przemyślu.
- Ewelina Olejarz – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jarosławiu za osobiste zaangażowanie i wspieranie działalności Środowiskowego Ogniska Wychowawczego TPD w Jarosławiu.
- Beata Ratajczak – za pracę społeczną dla dobra dzieci na terenie Rymanowa, Rzeszowa i Krosna.
- Jan Machowski – za pracę społeczną i zaangażowanie w czasie pracy w policji na rzecz dzieci i młodzieży ze środowisk zagrożonych.
Złotą Odznakę Zasłużonego Działacza TPD nadaną przez ZG TPD w Warszawie otrzymała:
- Ewa Frankowska – Przewodnicząca Koła TPD DOM zrzeszającego rodziny zastępcze.
Medal im. Dr Henryka Jordana nadany przez ZG TPD w Warszawie otrzymał:
- Ryszard Wiśniowski – Przewodniczący członek Koło TPD Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Przeworsku.
Godność „Przyjaciela Dziecka” za szczególne zasługi dla rozwoju Stowarzyszenia nadaną przez Prezesa Zarządu Głównego TPD w Warszawie Wiesława Kołaka otrzymali:
- Maria Szczerbina – długoletni członek TPD w Przemyślu, autor programów profilaktycznych, Społeczny Rzecznik Praw Dziecka TPD
- Władysław Betlej – Przewodniczący Koła TPD Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo w Mielcu, zaangażowany w działalność na rzecz dzieci niepełnosprawnych i ich rodziców.
- Józef Litwin – długoletni działacz TPD w Sanoku, Krośnie przez wiele kadencji członek Zarządu Regionalnego TPD w Rzeszowie.
Podczas zebrania delegaci wybrali Zarząd Podkarpackiego Oddziału Regionalnego TPD w Rzeszowie, który będzie kolejną kadencję działał w niezmienionym składzie. Prezesem Zarządu ponownie został wybrany Grzegorz Piestrak, a wiceprezesami Lidia Harnik, Krystyna Błotnicka i Marian Duda. O finanse będzie dbała skarbnik Agnieszka Rajzer, a o sprawy organizacyjne Sekretarz Ewa Patla. Ponadto członkami Zarządu zostali Anna Roga, Barbara Lulek, Izabela Pustelak-Madej i Józef Litwin.